Контакти

Типи інформаційних моделей. Інтегрований урок "Формалізація і візуалізація моделей. Типи інформаційний моделей" Інформаційної моделлю організації занять в училищі є

11 клас

Тема урока: Статистика. Статистичні данні. Побудова регресивних моделей за допомогою табличного процесора.

цілі: навчити учнів створювати і досліджувати інформаційні моделі за допомогою електронних таблиць.

Вимоги до знань і вмінь:

Учні повинні знати:

Етапи моделювання;

етапи отримання регресивних моделей.

Учні повинні вміти:

Моделювати з дотриманням всіх етапів;

Працювати в додатку MS Exсel.

Програмно-методичне забезпечення: ПК, електронні таблиці MS Excel.

Хід уроку:

    Орг. момент(Вітання, підготовка робочого місця, посадка учнів).

    Мета уроку:сьогодні на уроці ми повинні навчитися створювати моделі, які описують залежність між кількісними характеристиками статистичних даних.

Завдання уроку:по запропонованим статистичними даними побудувати найбільш підходящу модель.

Тема урока: Статистичні данні. Побудова регресивних моделей.

    Повторення вивченого матеріалу.

мета: Контроль знань.

метод: тестування.

Варіант 1

1. Модель є заміщення досліджуваного об'єкта іншим об'єктом, який відображає:

A) усі сторони даного об'єкта;

Б) деякі боку даного об'єкта;

B) суттєві боку даного об'єкта;

Г) несуттєві сторони даного об'єкта.

2. Результатом процесу формалізації є:

А) описова модель;

В) графічна модель;

Б) математична модель;

Г) предметна модель.

3. Інформаційною моделлю організації занять в школі є:
А) звід правил поведінки учнів

В) розклад уроків;

Б) список класу;

Г) перелік підручників.

4. Матеріальною моделлю є:

А) макет літака;

В) креслення;

Б) карта;

Г) діаграма.

5. Генеалогічне дерево родини є:

B) мережевий інформаційною моделлю;

А) анатомічний муляж;

В) модель корабля;

Б) макет будівлі;

Г) діаграма.

7. Вкажіть в моделюванні процесу дослідження температурного режиму кімнати

об'єкт моделювання:

А) конвекція повітря в кімнаті;

В) кімната;

Б) дослідження температурного

Г) температура, режиму кімнати;

8. Правильний порядок зазначених етапів математичного моделювання процесу:

    аналіз результату;

    визначення цілей моделювання;

    проведення дослідження;

    пошук математичного опису.

Відповідає послідовності:

А) 3-4-2-1;

В) 2 - 1 - 3 - 4;

Б) 1 - 2 - 3 - 4;

Г) 3-1-4-2.

9. Зі скількох об'єктів, як правило, складається система?

А) з декількох;

В) з нескінченного числа;

Б) з одного;

Г) вона неподільною.

10. Як називається граф, призначений для відображення вкладеності, підпорядкованості,

успадкування тощо між об'єктами?

А) схемою;

В) таблицею.

Б) мережею;

Г) деревом;

11. Усне представлення інформаційної моделі називається:
А) графічною моделлю;

В) табличній моделлю;
Б) словесної моделлю;

Г) логічною моделлю.

12. Впорядкування інформації за певною ознакою називається:
А) сортуванням;

В) систематизацією;

Б) формалізацією;

Г) моделюванням.

(Відповіді: 1-в, 2-б, 3-в, 4-а, 5-б, 6-г, 7-г, 8-а, 9-а, 10-б, 11-б, 12-а )

Варіант 2

1 . Як називається спрощене уявлення реального об'єкта?

А) оригінал;

В) модель;

Б) прототип;

Г) система.

2. Процес побудови моделей називається:

А) моделювання;

В) експериментування;

Б) конструювання;

Г) проектування.

3. Інформаційна модель, що складається з рядків і стовпців, називається:
А) таблиця;

В) схема;

Б) графік;

Г) креслення.

4. Яке загальна назва моделей, які представляють собою сукупність корисною і

потрібної інформації про об'єкт?

А) матеріальні;

В) предметні;

Б) інформаційні;

Г) словесні.

5. Схема електричного кола є:

A) табличній інформаційної моделлю;

Б) ієрархічної інформаційної моделлю;

B) графічною інформаційною моделлю;

Г) словесної інформаційною моделлю.

6. Знаковою моделлю є:

А) карта;

В) глобус;

Б) дитячі іграшки;

Г) макет будинку.

7. Вкажіть в моделюванні процесу дослідження температурного режиму кімнати мета

моделювання:

A) конвекція повітря в кімнаті;

Б) дослідження температурного режиму кімнати;

B) кімната;

Г) температура.

8. Правильні визначення понять наведені в пунктах

    модельований параметр - ознаки і властивості об'єкта-оригіналу, якими повинна

обов'язково володіти модель;

    модельований об'єкт - предмет або група предметів, структура або поведінку

яких досліджується за допомогою моделювання;

    закон - поведінка об'єкта, що моделюється.
    А) 1 - 2 - 3;

В) 1 - 3;
Б) 2-3;

Г) 1- 2.

9. Інструментом для комп'ютерного моделювання є:
А) сканер;

В) принтер;

Б) комп'ютер;

Г) монітор.

10. Як називається засіб для наочного уявлення складу і структури системи?

А) таблиця;

В) текст;

Б) граф;

Г) малюнок.

11.Как називаються моделі, в яких на основі аналізу різних умов

приймається рішення?

А) словесні;

В) табличні;

Б) графічні;

Г) логічні.

12. Рішення завдання автоматизації продажу квитків вимагає використання:

А) графічного редактора;

В) операційної системи;

Б) текстового редактора;

Г) мови програмування

(Відповіді: 1-в, 2-а, 3-а, 4-б, 5-в, 6-а, 7-г, 8-г, 9-б, 10-б, 11-г, 12-г)

4. Вивчення нового матеріалу

    Статистика і статистичні дані

Статистика - наука про збір, вимірюванні та аналізі масових кількісних даних.

Розглянемо приклад з медичної статистики. Фахівцями зібрані відомості з різних міст про середню концентрації чадного газу в атмосфері C і про захворюваність астмою (число хронічних хворих на 1000 жителів P.

Розглянемо табличное і графічне представлення статистичних даних.

З мг / куб.м.

Р бол. / Тис.

2,5

2,9

3,2

3,6

3,9

4,2

4,6

108

171

Як тепер побудувати математичну модель даного явища? Потрібно отримати формулу залежності Р від С. Графік шуканої функції повинен проходити близько до точок діаграми експериментальних даних.

Основні вимоги до шуканої функції:

Вона повинна бути досить простий для використання її в подальших обчисленнях;

Графік цієї функції повинен проходити поблизу експериментальних точок так, щоб відхилення цих точок про графіка були мінімальні і рівномірні.

Отримана таким чином функція називається в статистиці регресійної моделлю.

2) Отримання регресійній моделі відбувається в два етапи:

Підбір виду функції;

Обчислення параметрів функції.

Найчастіше вибір проводиться серед наступних функцій:

Лінійна функція;

Квадратична функція;

Логарифмічна функція;

Експоненціальна функція;

Степенева функція.

У всіх цих формулах x - аргумент, y - значення функції, a, b, c - параметри функцій.

При виборі однієї з функцій потрібно підібрати параметри так, щоб функція була розташована якомога ближче до експериментальних точок.

існує метод найменших квадратів (МНК). Суть - шукана функція повинна бути побудована так, щоб сума квадратів відхилень y-координат всіх експериментальних точок від y-координат графіка функції була б мінімальна.

Графіки регресійній моделі називаються трендами. (Англійське слово trend переводитися як загальний напрямок або тенденція).

Наведемо алгоритм отримання за допомогою MS Excel регресійних моделей по МНК з побудовою тренда.

    Вводимо табличні дані.

    Будуємо точкову діаграму, де в якості підпису до осі OX вибрати текст «Лінійний тренд» (інші написи і легенду можна ігнорувати).

    Клацнути мишею по полю діаграми; виконати команду Діаграма - Додати лінію тренда;

    У вікні на закладці «Тип» вибрати «Лінійний тренд»;

    Перейти до закладки «Параметри» і встановить галочки на прапорцях «показати рівняння на діаграмі» і «помістити на діаграмі величину достовірності ампроксікацііR ^ 2 »і клацнути OK.

    Аналогічно отримуємо і інші тренди.

Ми отримали регресивну математичну модель і можемо прогнозувати процес шляхом обчислень. Тепер можна оцінити рівень захворюваності на астму не тільки для тих значень концентрації чадного газу, які були отримані шляхом вимірів, але і для інших значень. Це дуже важливо з практичної точки зору. Наприклад, якщо в місті планується побудувати завод, який буде викидати в атмосферу чадний газ, то, розрахувавши можливу концентрацію газу, можна передбачити, як це відіб'ється на захворюваність астмою жителів міста.

Два способи прогнозування за регресивною моделі:

    Відновлення значень - прогноз в межах експериментальних значень незалежної змінної.

    Екстраполяція - прогнозування за межами експериментальних даних

Будуємо наступну ЕТ:

21,845 * А2 * А2-106,97 * А2 + 150,21

Підставляючи значення, отримаємо:

Концентрація чадного газу (мг / куб.м)

Число хворих на астму на 1 тис. Жителів

(Число виходить дробовим, але ми видаляємо дробову частину - тому що це число людей)

2 спосіб: Продовжуємо тренд за межі експериментальних даних:

При екстраполяції не можна далеко йти від експериментальної області. За її межами характер залежності може змінитися

5.Компьютерний практикум

практичні завдання

Завдання 1 У представленій таблиці наводитися прогноз середньої денної температури на останній тиждень травня в різних містах європейської частини Росії. Міста впорядковані за алфавітом. Вказана також географічна широта цих міст. Побудувати кілька варіантів регресійних моделей (не менше трьох), що відображають залежність температури від широти міста. Вибрати найбільш підходящу функцію.

Широта, гр.с.ш.

температура

Краснодар

Новоросійськ

Ростов-на-Дону

Северодвинск

Череповець

Ярославль

Завдання 2. За даними про середню денній температурі в нашому місті за останній тиждень (10 днів) шляхом графічної екстраполяції спробуйте передбачити температуру через 2 - 5 днів. Оцініть, чи годиться опис лінійного тренда для опису характеру зміни температури з часом.

Температура о С

Примітка:

Таблицю в MS Excel зручніше побудувати наступним чином:

температура

Домашнє завдання Придумайте свої приклади практичних завдань, для яких мало б сенс виконання відновлення значень і екстраполяціонних розрахунків. (Дані можна брати з статистичних таблиць, показаних в якості прикладів)

6.Подведеніе підсумків уроку

Що нового ми вивчили на уроці? Чого навчилися?

Отже, сьогодні на уроці ми навчилися будувати регресивні моделі на основі статистичних даних і прогнозувати двома способами подальший розвиток подій. Оцінки будуть виставлені за тест + активна робота на уроці.

Оцінюємо роботу класу і називаємо учнів, які відзначилися, на уроці.

Домашнє завдання:За даними з наступної таблиці побудуйте за допомогою MS Excel лінійну, квадратичну, експонентну і логарифмічну регресивні моделі. Визначте параметри, виберіть модель.

література:

Теоретичний і практичний матеріал побудований на основі матеріалу, викладеного в наступних друкованих виданнях:

    Семакін І.Г. Інформатика 11 клас

Глава 2. Математичне моделювання в плануванні та управлінні.

п.2.6. Подання залежностей між величинами.

п.2.7. Про статистику і статистичних даних.

п.2.8. Метод найменших квадратів.

п.2.9. Побудова регресійних моделей за допомогою табличного процесора.

2) Семакін І.Г. Інформаційні системи і моделі. Елективний курс: Навчальний посібник

Глава 2 Комп'ютерне математичне моделювання

3) Семакін І.Г. Інформаційні системи і моделі. Елективний курс: Практикум

Розділ 2 Комп'ютерне математичне моделювання

4) Угриновича Н.Д. Дослідження інформаційних моделей. Навчальний посібник

Тест по темі «Моделі і моделювання»

Варіант 1

1. Модель є заміщення досліджуваного об'єкта іншим об'єктом, який відображає:

а) всі сторони даного об'єкта;

б) деякі боку даного об'єкта;

в) суттєві боку даного об'єкта;

г) несуттєві сторони даного об'єкта.

2. Результатом процесу формалізації є:

а) описова модель; в) графічна модель;

б) математична модель; г) предметна модель.

3. Інформаційної моделлю організації занять в школі є:

а) звід правил поведінки учнів; в) розклад уроків;

б) список класу; г) перелік підручників.

4. Матеріальною моделлю є:

а) макет літаки; в) креслення;

б) карта; г) діаграма.

5. Генеалогічне дерево родини є:

б) ієрархічної інформаційної моделлю;

в) мережевий інформаційною моделлю;

г) словесної інформаційною моделлю.

а) анатомічний муляж; в) модель корабля;

б) макет будівлі; г) діаграма.

б) дослідження температурного режиму кімнати;

в) кімната;

г) температура.

8. Правильний порядок зазначених етапів математичного моделювання процесу:

1) аналіз результату; 3) визначення цілей моделювання;

2) проведення дослідження; 4) пошук математичного опису.

Відповідає послідовності:


а) 3 - 4 - 2 - 1; в) 2 - 1 - 3 - 4;

б) 1 - 2 - 3 - 4; г) 3 - 1 - 4 - 2;

9. Зі скількох об'єктів, як правило, складається система?

а) з декількох; в) з нескінченного числа;

б) з одного; г) вона неподільною.

10. Як називається граф, призначений для відображення вкладеності, підпорядкованості, успадкування і т. П. Між об'єктами?

а) схемою; в) таблицею;

б) мережею; г) деревом.

11. Усне представлення інформаційної моделі називається:

а) графічною моделлю; в) табличній моделлю;

б) словесної моделлю; г) логічною моделлю.

12. Впорядкування інформації за певною ознакою називається:

а) сортуванням; в) систематизацією;

б) формалізацією; г) моделюванням.

Варіант 2

1. Як називається спрощене уявлення реального об'єкта?

а) оригінал; в) модель;

б) прототип; г) система.

2. Процес побудови моделей називається:

а) моделювання; в) експериментування;

б) конструювання; г) проектування

3. Інформаційна модель, що складається з рядків і стовпців, називається:

а) таблиця; в) схема;

б) графік; г) креслення.

4. Яке загальна назва моделей, які представляють собою сукупність корисною і потрібною інформацією про об'єкт?

а) матеріальні; в) предметні;

б) інформаційні; г) словесні.

5. Схема електричного кола є:

а) табличній інформаційної моделлю;

б) ієрархічної інформаційної моделлю;

в) графічною інформаційною моделлю;

г) словесної інформаційною моделлю

6. Знаковою моделлю є:

а) карта; в) глобус;

б) дитячі іграшки; г) макет будинку.

7. Вкажіть в моделюванні процесу дослідження температурного режиму кімнати мета моделювання:

а) конвекція повітря в кімнаті;

б) дослідження температурного режиму кімнати;

в) кімната;

г) температура.

8. Правильні визначення понять наведені в пунктах

1) модельований параметр - ознаки і властивості об'єкта - оригіналу, якими повинна обов'язково володіти модель;

2) модельований об'єкт - предмет або група предметів, структура або поведінка яких досліджується за допомогою моделювання;

3) закон - поведінка об'єкта, що моделюється.

а) 1 - 2 - 3; в) 1 - 3;

б) 2 - 3; г) 1 - 2.

9. Інструментом для комп'ютерного моделювання є:

а) сканер; в) принтер;

б) комп'ютер; г) монітор.

10. Як називається засіб для наочного уявлення складу і структури системи?

а) таблиця; в) текст;

б) граф; г) малюнок.

11. Як називаються моделі, в яких на основі аналізу різних умов приймається рішення?

а) словесні; в) табличні;

б) графічні; г) логічні.

12. Рішення завдання автоматизації продажу квитків вимагає використання:

а) графічного редактора; в) операційної системи;

б) текстового редактора; г) мови програмування.

Кросворд на тему «Моделі і моделювання»

По горизонталі:

1. Деякий предмет.

2. Опис моделі за допомогою формального мови.

3. Граф, призначений для відображення вкладеності, підпорядкованості, успадкування і т. П. Між об'єктами.

4. Загальна назва моделей, які можна відчувати.

5. Інструмент для комп'ютерного моделювання.

6. Загальна назва моделей, які вдають із себе сукупність корисною і потрібною інформацією про об'єкт.

По вертикалі:

7. Інформаційна модель, що складається з рядків і стовпців.

8. Засіб для наочного уявлення складу і структури системи.

9. Процес побудови моделей.

10. граф, що відображає послідовність виконання дій.

11. Спрощене уявлення реального об'єкта, процесу або явища.

відповіді:

По горизонталі:

1. об'єкт; 2. формалізація; 3.дерево; 4. матеріальні; 5. комп'ютер; 6. інформаційні.

По вертикалі:

7. таблиця; 8. граф; 9. моделювання; 10. схема; 11. модель.

Тест по темі «Моделі і моделювання»

Варіант 1

1. Модель є заміщення досліджуваного об'єкта іншим об'єктом, який відображає:

а) всі сторони даного об'єкта;

б) деякі боку даного об'єкта;

в) суттєві боку даного об'єкта;

г) несуттєві сторони даного об'єкта.

2. Результатом процесу формалізації є:

а) описова модель; в) графічна модель;

б) математична модель; г) предметна модель.

3. Інформаційної моделлю організації занять в школі є:

а) звід правил поведінки учнів; в) розклад уроків;

б) список класу; г) перелік підручників.

4. Матеріальною моделлю є:

а) макет літаки; в) креслення;

б) карта; г) діаграма.

5. Генеалогічне дерево родини є:

б) ієрархічної інформаційної моделлю;

в) мережевий інформаційною моделлю;

г) словесної інформаційною моделлю.

а) анатомічний муляж; в) модель корабля;

б) макет будівлі; г) діаграма.

7. Вкажіть в моделюванні процесу дослідження температурного режиму кімнати об'єкт моделювання:

б) дослідження температурного режиму кімнати;

в) кімната;

г) температура.

8. Правильний порядок зазначених етапів математичного моделювання процесу:

1) аналіз результату; 3) визначення цілей моделювання;

2) проведення дослідження; 4) пошук математичного опису.

Відповідає послідовності:

а) 3 - 4 - 2 - 1; в) 2 - 1 - 3 - 4;

б) 1 - 2 - 3 - 4; г) 3 - 1 - 4 - 2;

9. Зі скількох об'єктів, як правило, складається система?

а) з декількох; в) з нескінченного числа;

б) з одного; г) вона неподільною.

10. Як називається граф, призначений для відображення вкладеності, підпорядкованості, успадкування тощо між об'єктами?

а) схемою; в) таблицею;

б) мережею; г) деревом.

11. Усне представлення інформаційної моделі називається:

а) графічною моделлю; в) табличній моделлю;

б) словесної моделлю; г) логічною моделлю.

12. Впорядкування інформації за певною ознакою називається:

а) сортуванням; в) систематизацією;

б) формалізацією; г) моделюванням.

Варіант 2

1. Як називається спрощене уявлення реального об'єкта?

а) оригінал; в) модель;

б) прототип; г) система.

2. Процес побудови моделей називається:

а) моделювання; в) експериментування;

б) конструювання; г) проектування

3. Інформаційна модель, що складається з рядків і стовпців, називається:

а) таблиця; в) схема;

б) графік; г) креслення.

4. Яке загальна назва моделей, які представляють собою сукупність корисною і потрібною інформацією про об'єкт?

а) матеріальні; в) предметні;

б) інформаційні; г) словесні.

5. Схема електричного кола є:

а) табличній інформаційної моделлю;

б) ієрархічної інформаційної моделлю;

в) графічною інформаційною моделлю;

г) словесної інформаційною моделлю

6. Знаковою моделлю є:

а) карта; в) глобус;

б) дитячі іграшки; г) макет будинку.

7. Вкажіть в моделюванні процесу дослідження температурного режиму кімнати мета моделювання:

а) конвекція повітря в кімнаті;

б) дослідження температурного режиму кімнати;

в) кімната;

г) температура.

8. Правильні визначення понять наведені в пунктах

1) модельований параметр - ознаки і властивості об'єкта - оригіналу, якими повинна обов'язково володіти модель;

2) модельований об'єкт-предмет або група предметів, структура або поведінка яких досліджується за допомогою моделювання;

3) закон - поведінка об'єкта, що моделюється.

а) 1 - 2 - 3; в) 1 - 3;

б) 2 - 3; г) 1 - 2.

9. Інструментом для комп'ютерного моделювання є:

а) сканер; в) принтер;

б) комп'ютер; г) монітор.

10. Як називається засіб для наочного уявлення складу і структури системи?

а) таблиця; в) текст;

б) граф; г) малюнок.

11. Як називаються моделі, в яких на основі аналізу різних умов приймається рішення?

а) словесні; в) табличні;

б) графічні; г) логічні.

12. Рішення завдання автоматизації продажу квитків вимагає використання:

а) графічного редактора; в) операційної системи;

б) текстового редактора; г) мови програмування.

Модель організації - це спеціальний систематизований комплекс закономірностей викладача під час навчання учня, який поділяють на два види: адрагогіческій і педагогічний.

У загальному вигляді модель являє собою різні способи представлення реальності. У кожної моделі є конкретний вид, форма, опис і варіант подання. У шкільних установах, наприклад, в більшій мірі передбачається розгляд матеріальних і нематеріальних інформаційних моделей. Будь-яка інформаційна модель є сукупністю інформації про об'єкт, процес, явище, за допомогою якої можна охарактеризувати процес, що відбувається в природі. Так, інформаційною моделлю організації занять в школі є розклад уроків, тому як воно несе для педагогів і учнів організаційну інформацію. Інформаційною моделлю в сфері освіти є різні науки - біологія, ботаніка, зоологія та інші, так як вони представляють інформацію за зовнішніми ознаками і характеристиками в навчальних плакатах, ілюстраціях з викладаються предметів. Завдяки сукупності інформаційних моделей у всіх можливих варіантах, у підростаючого покоління формується адекватна оцінка живого або неживого світу.

Конспект уроку на тему
«Типи інформаційних моделей»

  1. освітня: освоїти табличну і ієрархічну форму подання інформаційної моделі;
  2. виховна: формування самостійності і відповідальності при вивченні нового матеріалу;
  3. розвиваюча: розвинути вміння описувати інформаційні моделі, виділяючи істотні цілі моделювання.

Програмно - дидактичне забезпечення уроку: ПК, проектор, екран, картки з тестом і завданнями.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку:

  1. Орг. момент: 2 хв.
    1. вітання;
    2. перевірка присутніх.
  2. Актуалізація колишніх знань: 10 хв

Тест (2 варіанти)

Варіант 1

1. Модель є заміщення досліджуваного об'єкта іншим об'єктом, який відображає:

  1. всі сторони даного об'єкта;
  2. деякі сторони даного об'єкта;
  3. істотні сторони даного об'єкта;
  4. несуттєві сторони даного об'єкта.

2. Результатом процесу формалізації є:

  1. описова модель;
  2. математична модель;
  3. графічна модель;
  4. предметна модель.

3. Інформаційної моделлю організації занять в школі є:

  1. звід правил поведінки учнів;
  2. список класу;
  3. розклад уроків;
  4. перелік підручників.

4. Матеріальною моделлю є:

  1. макет літака;
  2. мапа;
  3. креслення;
  4. діаграма.

5. Знаковою моделлю є:

  1. анатомічний муляж;
  2. макет будівлі;
  3. модель корабля;
  4. діаграма.

6. Вкажіть в моделюванні процесу дослідження температурного режиму кімнати об'єкт моделювання:

  1. конвекція повітря в кімнаті;
  2. кімната;
  3. температура.

7. Правильний порядок зазначених етапів математичного моделювання процесу:
1) аналіз результату;
2) проведення дослідження;
3) визначення цілей моделювання;
4) пошук математичного опису.
Відповідає послідовності:
3-4-2-1;
1-2-3-4;
2-1-3-4;
3-1-4-2.

8. Зі скількох об'єктів, як правило, складається система?

  1. з декількох;
  2. з одного;
  3. з нескінченного числа;
  4. вона неподільна.

9. Як називається граф, призначений для відображення вкладеності, підпорядкованості, успадкування тощо між об'єктами?

  1. схемою;
  2. мережею;
  3. таблицею.
  4. деревом;

10. Усне представлення інформаційної моделі називається:

  1. графічною моделлю;
  2. словесної моделлю;
  3. математичною моделлю;
  4. логічною моделлю.

11. Впорядкування інформації за певною ознакою називається:

  1. сортуванням;
  2. формалізацією;
  3. систематизацією;
  4. моделюванням.

Варіант 2

1. Як називається спрощене уявлення реального об'єкта?

  1. оригінал;
  2. прототип;
  3. модель;
  4. система.

2. Процес побудови моделей називається:

  1. моделювання;
  2. конструювання;
  3. експериментування;
  4. проектування.

3. Інформаційна модель, що складається з рядків і стовпців, називається:

  1. таблиця;
  2. графік
  3. схема;
  4. креслення.

4. Яке загальна назва моделей, які представляють собою сукупність корисною і потрібною інформацією про об'єкт?

  1. матеріальні;
  2. предметні;
  3. інформаційні;
  4. словесні.

5. Знаковою моделлю є:

  1. мапа;
  2. дитячі іграшки;
  3. глобус;
  4. макет будівлі.

6. Вкажіть в моделюванні процесу дослідження температурного режиму кімнати мета моделювання:

  1. конвекція повітря в кімнаті;
  2. дослідження температурного режиму кімнати;
  3. кімната;
  4. температура.

7. Правильні визначення понять наведені в пунктах
1) модельований параметр - ознаки і властивості об'єкта-оригіналу, якими повинна обов'язково володіти модель;
2) модельований об'єкт - предмет або група предметів, структура або поведінка яких досліджується за допомогою моделювання;
3) закон - поведінка об'єкта, що моделюється.

  1. 1-2-3;

8. Інструментом для комп'ютерного моделювання є:

  1. сканер;
  2. комп'ютер;
  3. принтер;
  4. монітор.

9. Як називається засіб для наочного уявлення складу і структури системи?

  1. таблиця;
  2. граф;
  3. текст;
  4. малюнок.

10. Як називаються моделі, в яких на основі аналізу різних умов приймається рішення?

  1. словесні;
  2. графічні;
  3. математичні;
  4. логічні.

11. Побудова моделі на формальній мові називається:

  1. сортуванням;
  2. формалізацією;
  3. систематизацією;
  4. моделюванням.

III. Вивчення нового матеріалу: 20 хв
Повідомлення теми уроку.
Давайте розберемо таку життєву ситуацію: вам необхідно придбати мобільний телефон. При покупці на що ви звертаєте увагу в першу чергу (зовнішній вигляд)? Які відомості мають значення?


Це повна інформація про об'єкт? Що є найкращою формою подання інформації про зовнішній вигляд телефону?
На що ще ви звертаєте увагу при покупці телефону (функції телефон? Які відомості мають значення?
Інформація подається у вигляді таблиці.

параметр

Значення параметра

вартість

інфрачервоний порт

Робота в режимі розмови

Вібродзвінок


Дана таблиця є найкращою формою подання функціональних можливостей телефону?
У цьому прикладі побудовані дві табличні моделі одного реального об'єкта - мобільний телефон. Перша модель зручна в графічному поданні, а друга в табличному. При побудові табличній інформаційної моделі особливе значення має на меті створення моделі.
За допомогою таблиць будуються інформаційні моделі в різних предметних областях Н-р, в математиці - таблиця множення, хімії таблиця Менделєєва, розклад уроків, поїздів. Наприклад, таблична модель вартості окремих пристроїв комп'ютера. У першому стовпчику таблиці міститься перелік об'єктів (пристроїв, що входять до складу комп'ютера, а в другому - їх ціна. Наведіть приклад табличній інформаційної моделі?
У табличній інформаційної моделі перелік однотипних об'єктів або властивостей розміщені в першому стовпці (або рядку) таблиці, а значення їх властивостей в наступних стовпцях (або рядках таблиці).
Клас об'єктів - безліч об'єктів, об'єднаних якимись загальними властивостями.
Властивості - характеристики, ознаки об'єкта.
У кожного властивості є назва і значення.
З нижче наступних таблиць знайдіть клас об'єктів, властивості об'єктів.


річні оцінки


Побудуйте табличну модель з позиційних систем числення.



Сподобалася стаття? поділіться їй