Контакти

Інформаційні моделі управління об'єктами. Конспект уроку на тему «Інформаційні моделі управління об'єктами В інформаційних моделях розімкнутих систем управління

цілі:
освітня: скласти спрощену математичну модель управління об'єктами.
виховна: формування самостійності і відповідальності при вивченні нового матеріалу;
розвиваюча: розвинути вміння описувати моделі управління, виділяючи істотні відмінності моделювання.
Програмно - дидактичне забезпечення уроку: ПК, картки із завданнями.
Хід уроку

    Орг. момент:

вітання;
перевірка присутніх.

    Актуалізація колишніх знань:

Що таке модель?
Які типи моделей ви знаєте?

III. Вивчення нового матеріалу:
В процесі функціонування складних систем (біологічних, технічних і т. Д.), Що входять в них об'єкти постійно обмінюються інформацією. Зміна складних систем в часі має свої особливості. Так, для підтримки своєї життєдіяльності будь-який живий організм постійно отримує інформацію із зовнішнього світу за допомогою органів почуттів, обробляє її і управляє своєю поведінкою (наприклад, переміщаючись в просторі, уникає небезпеки).
У повсякденному житті ми зустрічаємося з процесами управління дуже часто:

пілот керує літаком, а допомагає йому в цьому автоматичний пристрій - автопілот; директор і його заступники керують виробництвом, а вчитель - навчанням школярів; процесор забезпечує синхронну роботу всіх вузлів комп'ютера, кожним його зовнішнім пристроєм керує спеціальний контролер; без диригента великий оркестр не може узгоджено виконати музичний твір, а хокейна або баскетбольна команда обов'язково має одного або декількох тренерів, які організовують підготовку спортсменів до змагань.

управління - це цілеспрямована взаємодія об'єктів, одні з яких є керуючими, а інші - керованими. Моделі, що описують інформаційні процеси управління в складних системах, називаються Інформаційними моделями процесів управління.
У будь-якому процесі управління завжди відбувається взаємодія двох об'єктів - керуючого і керованого, які з'єднані каналами прямого і зворотного зв'язку. Каналом прямого зв'язку передаються керуючі сигнали, а по каналу зворотного зв'язку - інформація про стан керованого об'єкта.
Розірвані системи управління. Якщо в процесі управління не враховується стан керованого об'єкта і забезпечується управління тільки по прямому каналу (від керуючого об'єкта до керованого), то такі системи управління називаються роз'єднаними. Інформаційну модель розімкнутої системи управління можна наочно представити за допомогою наступної схеми:

Для демонстрації принципу роботи розімкнутих систем управління розробимо комп'ютерну модель на мові програмування Visual Basic. Нехай керованим об'єктом буде точка, яку керуючий об'єкт (користувач) повинен перемістити в центр мішені (кола). Пряме управління становищем точки будемо робити шляхом натискання на кнопки, які переміщують об'єкт вгору, вниз, вліво і вправо. Зворотній зв'язок буде відсутній.

Модель розімкнутої системи управління.

Помістити на форму графічне поле, по якому буде переміщатися точка, кнопку для виведення початкового положення точки, чотири кнопки для управління рухом точки і кнопку для виведення положення мішені.

Подієва процедура початкового виведення точки повинна включати завдання масштабу і випадкову генерацію координат точки:
Dim bytX1, bytY1, bytX2, bytY2 As Byte
Private Sub cmdP_Click ()
pic1. Scale (0, 20)-(20, 0)
bytX1 \u003d Int (Rnd 20)
bytY1 \u003d Int (Rnd 20)
pic1. PSet (BytX1, bytY1), vbRed
End Sub

Чотири подієві процедури переміщення точки повинні забезпечувати зміна координат точки. Для переміщення вліво подієва процедура:
Private Sub cmdL_Click ()
pic1. Scale (0, 20)-(20, 0)
bytX1 \u003d bytX1 - 1
End Sub

Подієва процедура виведення мішені і положення точки:
Private Sub cmd2_Click ()
pic1. Scale (0, 20)-(20, 0)
pic1. Circle (10, 10), 5
pic1. PSet (BytX1, bytY1), vbBlack
End Sub

Клацнути по кнопці Упр. об'єкт і переміщати його кнопками зі стрілками. Клацнути по кнопці Результат. Відхилення точки від центру мішені, швидше за все, буде досить велике.

Замкнені системи управління. У замкнутих системах управління керуючий об'єкт по прямому каналу управління проводить необхідні дії над об'єктом управління, а по каналу зворотного зв'язку отримує інформацію про його реальних параметрах. Це дозволяє здійснювати управління з набагато більшою точністю.
Інформаційну модель замкнутої системи управління можна наочно представити за допомогою наступної схеми:


Для демонстрації принципу роботи замкнутих систем управління розробимо комп'ютерну модель. Для здійснення зворотного зв'язку будемо при кожному кроці малювати нове положення точки, а також виводити значення координат точки в текстові поля.

IV. Закріплення.

    Виконання проектів. Які системи управління називаються роз'єднаними? Які системи управління називаються замкнутими? У чому розімкнутої системи управління від замкнутої?

VI. Підсумок уроку.
VII. Дім. завдання.
Прочитати конспект.

Інформаційні моделі управління об'єктами

В процесі функціонування складних систем (біологічних, технічних та ін.) Входять до них об'єкти постійно обмінюються інформацією. Для підтримки своєї життєдіяльності будь-який живий організм постійно отримує інформацію із зовнішнього світу за допомогою органів почуттів, обробляє її і управляє своєю поведінкою (наприклад, переміщаючись в просторі, уникає небезпеки).

У процесі управління польотом літака в режимі автопілота бортовий комп'ютер отримує інформацію від датчиків (швидкості, висоти і ін.), Обробляє її і передає команди на виконавчі механізми, що змінюють режим польоту (закрилки, клапани, які регулюють роботу двигунів, і ін.).

У будь-якому процесі управління завжди відбувається взаємодія двох об'єктів - керуючого і керованого, Які з'єднані каналами прямий і зворотнього зв'язку. Каналом прямого зв'язку передаються керуючі сигнали, а по каналу зворотного зв'язку - інформація про стан керованого об'єкта.

Розірвані системи управління. Якщо в процесі управління не враховується стан керованого об'єкта і забезпечується управління тільки по прямому каналу (від керуючого об'єкта до керованого), то такі системи управління називаються роз'єднаними. Інформаційну модель розімкнутої системи управління можна наочно представити за допомогою схеми, представленої на рис. 2.12.

Як приклад розімкнутої системи управління розглянемо процес запису інформації на гнучкий диск, в якому об'єкт "Дисковод" (Керуючий об'єкт) змінює стан об'єкта "Дискета" (Керований об'єкт).

Для того щоб інформація могла бути записана, необхідно встановити магнітну головку дисковода над певною концентрической доріжкою диска. При запису інформації на гнучкі диски не потрібно особливої \u200b\u200bточності установки (мається всього 80 доріжок) і можна не враховувати можливі (наприклад, від нагрівання) механічні деформації носія, тому керуючий об'єкт (дисковод) просто переміщує магнітну головку на певну відстань уздовж радіуса керованого об'єкта ( дискети).

Замкнені системи управління. У замкнутих системах управління керуючий об'єкт по прямому каналу управління проводить необхідні дії над об'єктом управління, а по каналу зворотного зв'язку отримує інформацію про його реальних параметрах. Це дозволяє здійснювати управління з набагато більшою точністю.

Інформаційну модель замкнутої системи управління можна наочно представити за допомогою схеми, представленої на рис. 2.13.

Прикладом використання замкнутої системи управління є процес запису на жорсткі диски. При запису інформації на жорсткі диски потрібна особлива точність установки магнітних головок, так як на робочій поверхні носія є тисячі доріжок і необхідно враховувати механічні деформації магнітного носія (наприклад, в результаті зміни температури). Система управління магнітними головками вінчестера постійно отримує інформацію про реальний стан магнітних головок по каналу зворотного зв'язку, а по прямому каналу виставляє головки над поверхнею носія з великою точністю.

Питання для роздумів

1. У чому полягає відмінність розімкнутих і замкнутих систем управління? Наведіть приклади.

практичні завдання

2.18. Створити комп'ютерну модель замкнутої системи управління з автоматичною зворотним зв'язком.

Контрольна робота по темі «Моделювання та формалізація» (11 клас ІТП). Варіант 1.

Прізвище _____________________________

1


. Які пари об'єктів не перебувають у відношенні "об'єкт - модель"?

А) комп'ютер - його фотографія;

В) комп'ютер - його процесор;

Г) комп'ютер - його технічний опис.

2. Інформаційної моделлю, яка має ієрархічну структуру є ...

Б) розклад уроків;

В) таблиця Менделєєва;

Г) програма телепередач.

3. Яка модель є статичною (яка описує стан об'єкта)?

Б) формули рівноприскореного руху;

Г) другий закон Ньютона.

4. Інформаційною моделлю, яка має мережеву структуру є ...

А) файлова система комп'ютера;

Б) таблиця Менделєєва;

Г) модель комп'ютерної мережі Інтернет.

5. Інформаційній (знакової) моделлю є ...

А) анатомічний муляж;

Б) макет будівлі;

В) модель корабля;

Г) хімічна формула.

6. В інформаційних моделях розімкнутих систем управління відсутня ...

А) керуючий об'єкт;

Б) керований об'єкт;

В) канал керування;

Г) канал зворотного зв'язку.

7. Які з наведених нижче визначень поняття «модель» вірні? відзначитиусе правильні на ваш погляд відповіді.

А) модель - це якесь допоміжний засіб, об'єкт, який в певній ситуації замінює інший об'єкт;

Б) модель - це новий об'єкт, який відображає деякі сторони досліджуваного об'єкта чи явища, істотні з точки зору мети моделювання;

В) модель - це фізичний або інформаційний аналог об'єкта, функціонування якого - за певними параметрами - подібно функціонуванню реального об'єкта;

Г) модель деякого об'єкта - це інший об'єкт (реальний, знаковий або уявний), відмінний від вихідного, він володіє істотними для цілей моделювання властивостями і в рамках цих цілей повністю замінює вихідний об'єкт.

8. Вставте в пропозицію найбільш точний термін із запропонованого нижче списку.

Якщо матеріальна модель об'єкта - це його фізична подібність, то інформаційна модель об'єкта - це його ...

А) опис;

Б) точне відтворення;

В) схематичне уявлення;

Г) перетворення.

9. Яке з тверджень вірно?

А) інформаційні моделі одного і того ж об'єкта, нехай навіть призначені для різних цілей, повинні бути багато в чому схожі;

Б) інформаційні моделі одного і того ж об'єкта, предназначенниедля різних цілей, можуть бути абсолютно різними.

10. Чи може передаватися інформація від людини до людини і від покоління до покоління без використання моделей?

А) немає, без моделей ніколи не обійтися;

Б) так, іноді, наприклад, генетична інформація;

В) так, найчастіше знання передаються без використання будь-яких моделей.

11. Чи вірно, що моделювання є одним з основних методів пізнання, спосіб існування знань?

А ні; Б) так.

12. Які з наведених нижче моделей є ймовірними? Вибрати три правильні відповіді.

А) прогноз погоди;

Б) звіт про діяльність підприємства;

В) схема функціонування пристрою;

Г) наукова гіпотеза;

Е) план заходів, присвячених Дню Перемоги.

13. Чи правильно визначено вид наступної моделі: «Комп'ютерна модель польоту м'яча, кинутого вертикально вгору, - динамічна формалізована модель, що імітує поведінку даного об'єкта»?

А ні; Б) так.


1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

А6-11

А6-13

А6-15

А6-17

А6-19

А6-21

А6-23

А6-25

А6-27

А6-29

Контрольна робота по темі «Моделювання та формалізація» (11 клас ІТП). Варіант 2.

Прізвище __________________________


1. Які пари об'єктів перебувають у відношенні "об'єкт - модель"?

А) комп'ютер - дані;

Б) комп'ютер - його функціональна схема;

В) комп'ютер - програма;

Г) комп'ютер - алгоритм.

2. Яка модель комп'ютера є формальною (отриманої в результаті формалізації)?

А) технічний опис комп'ютера;

Б) фотографія комп'ютера;

В) логічна схема комп'ютера;

Г) малюнок комп'ютера.

3. Інформаційної моделлю, яка має табличну структуру є ...

А) файлова система комп'ютера;

Б) таблиця Менделєєва;

В) генеалогічне дерево родини;

Г) функціональна схема комп'ютера.

4. Яка модель є динамічною (яка описує зміну стану об'єкта)?

А) формула хімічної сполуки;

Б) формула закону Ома;

В) формула хімічної реакції;

Г) закон Всесвітнього тяжіння.

5. Формальною інформаційною моделлю є ...

А) анатомічний муляж;

Б) технічний опис комп'ютера;

В) малюнок функціональної схеми комп'ютера;

Г) програма на мові програмування.

6. Комп'ютерний експеримент може бути проведений, якщо інформаційна модель представлена \u200b\u200bв формі ...

А) програми на мові програмування;

Б) зображення в растровому графічному редакторі;

В) зображення у векторному графічному редакторі;

Г) тексту в текстовому редакторі.

7. Вставте пропущене слово, вибравши його із запропонованого нижче списку.

Інформаційна модель - це цілеспрямовано відібрана інформація про об'єкт, яка відображає найбільш істотні для дослідника ... цього об'єкта.

А) інформація;

Б) закони функціонування;

В) відмінні риси;

Г) властивості.

8. Вставте пропущене слово, вибравши його із запропонованого нижче списку.

Комп'ютерна модель - це ... модель, виконана за допомогою комп'ютерних технологій.

А) інформаційна; Б) схематична; В) електронна.

9. Чи можуть у різних об'єктів бути однаковими моделі?

Б) так, але тільки для конструктивних (штучних, створених людьми) об'єктів;

10. Побудова будь-якої моделі починається ...

А) з виділення властивостей і ознак об'єкта-оригіналу;

Б) з визначення мети моделювання;

В) з вибору виду майбутньої моделі?

11. Вставте в пропозицію найбільш точний термін із запропонованого нижче списку.

Якщо матеріальна модель об'єкта - це його ......, то інформаційна модель об'єкта - це його опис.

А) фізична подібність;

Б) точне відтворення;

В) схематичне уявлення;

Г) перетворення.

12. Які з наведених нижче моделей є статичними? Вибрати три правильні відповіді.

А) карта місцевості;

Б) дружній шарж;

В) програма, що імітує рух стрілок циферблата на екрані дисплея;

Г) план твори;

Д) графік зміни температури повітря протягом дня.

13. Які з тверджень є вірними? Вибрати дві правильні відповіді.

А) математична формула є інформаційною моделлю;

Б) графік руху поїзда - таблична статична модель;

В) план будинку - графічна детермінована модель, що описує структуру об'єкта;

Г) турнірна таблиця чемпіонату з футболу - еталонна динамічна модель.

КОНТРОЛЬНО - ВИМІРЮВАЛЬНІ МАТЕРІАЛИ З ІНФОРМАТИКИ

ДЛЯ 11 КЛАСУ

Контрольні роботи для учнів 11 класу проводяться з метою перевірки знань учнів і умінь практично користуватися отриманими знаннями.

Вони дають вчителю об'єктивний матеріал, що характеризує рівень підготовки всіх учнів.Контрольна робота складена у вигляді завдань у двох варіантах.

Контрольні роботи розраховані на цілий урок (45хв).

За навчальний рік 2014-2015 планується провести:

- 3 контрольних робіт:

Контрольна робота за перше півріччя

Контрольна робота за друге півріччя

Підсумкова контрольна робота « Бази даних. Системи управління базами даних (СКБД) »

Оцінювання тесту учнів проводиться за такою системою: «5» - отримують учні в тому випадку, якщо вірні відповіді становлять від 80% до 100% від загальної кількості«4» - ставиться в тому випадку, якщо вірні відповіді становлять від 71 до 79% від загальної кількості;«3» - відповідає робота, яка містить 50 - 70% правильних відповідей;«2» - відповідає робота, яка містить менше 50% правильних відповідей.

КОНТРОЛЬНА РОБОТА

«Комп'ютер як засіб автоматизації інформаційних процесів»

Пояснювальна записка


Дана контрольна робота проводиться з учнями 11 класу загальноосвітньої школи після вивчення тем розділу «Комп'ютер як засіб автоматизації інформаційних процесів», за підручником Н.Д.Угріновіча в 2-х варіантах.

учні повинні

знати / розуміти:

    призначення і функції операційних систем;

    яка інформація потребує захисту;

    види загроз для числової інформації;

    фізичні способи і програмні засоби захисту інформації;

    що таке криптографія;

    що таке цифровий підпис і цифровий сертифікат.

вміти:

    дотримуватися правил техніки безпеки та гігієнічні рекомендації при використанні засобів ІКТ;

    підбирати конфігурацію ПК в залежності від його призначення;

    з'єднувати пристрої ПК;

    виробляти основні настройки БІОС;

працювати в середовищі операційної системи на призначеному для користувача рівні
Інструкція до проведення:

Варіант 1

Аl. Коли В.Т. Однер винайшов арифмометр?
1) в 1873 р2) в 1879 р 3) в 1882 р4) в 1880 р


1) стос 2) абак3) Саламинського дошка 4) палички Непера

АЗ. Як називалася перша радянська серійна ЕОМ?
1) ПУЛЯ 2) БЕСМ 3) МЕСМ 4) «Стріла»

А4. Що являє собою велика інтегральна схема?
1) набір на одній платі різних транзисторів
2) набір програм для роботи на ЕОМ
3) набір ламп, що виконують різні функції
4) кристал кремнію з сотнями логічних елементів

А5. Як називається пристрій введення графічних зображень в комп'ютер?
1) джойстик2) мікрофон3) сканер 4) клавіатура

А6. До ак називається пристрій виведення будь-візуальної інформації від ПК?
1) колонки
2) монітор 3) принтер 4) плоттер

А7. Як називається принтер, що друкує високоякісні кольорові глянцеві копії?
1) матричний 2) лазерний3) струменевий4) твердокрасочний

А8. Властивість оперативного пам'яті (ОЗУ):
1) енергонезалежність
2) можливість перезапису інформації

3) довготривале зберігання інформації
4) енергозалежність

А 9. Пойменована інформація на диску:
1) дисковод 2) папка 3)файл 4) каталог

А10. Вкажіть розширення файлу proba.docx.
1) немає розширення 3) Рrob а 2) .docx 4) docx

А11. Вкажіть тип файлу fact.exe.
1) текстовий 2) графічний 3) виконуваний4) Web-сторінка

А12. Ім'я З: має:

А13. Операційна система - це:
1) програма для завантаженняПК
2) програма або сукупність програм, які керують роботою комп'ютера і забезпечують процес виконання інших програм3) программидля забезпечення роботи зовнішніх пристроїв

А14. Для яких цілей необхідно системне ПО?
1) для розробки прикладного
ПО
2) для вирішення завдань з проблемних областей
3) для управління ресурсами ЕОМ
4) для розширення можливостей ОС

А15. Виберіть прикладні програми для обробки графічної інформації.
1) Мi зros проftWord, StarOfficeWriter
2)
Mu1tip1an, Quattro Рro, SuperCalc
3) Adobe Photoshop, Core1 PhotoPaint, Macromedia Freehand
4) Мicr проs проft Power Point, StarOffice Impress

Аl6. Виберіть визначення комп'ютерного вірусу.
1) прикладна програма
2) системна програма
3) програма, що виконує на комп'ютері несанкціоновані дії
4) база даних

А17. Як розмножується програмний вірус?
1) програма-вірус один раз копіюється в тілі іншої програми
2) вірусний код неодноразово копіюється в тілі іншої програми
3) програма-вірус прикріплюється до іншої програми
4)
вірусний код один раз копіюється в тілі іншої програми

А18. Виберіть методи реалізації антивірусного захисту .
1) апаратні і програмні
2) програмні, апаратні та організаційні
3) тільки програмні
4) досить резервного копіювання даних

А19. Як працює антивірусна програма?
1) на очікуванні початку вірусної атаки
2) на порівнянні програмних кодів з відомими віpycaмі
3) на видаленні заражених файлів
4) на блокуванні невідомих файлів

В 1. Встановіть відповідність.

    ENIAC

    UNIVAC

    МЕСМ

    «Стріла»

В 2. Дайте визначення.

Форматування - це ...

У 3. Назвіть допоміжні засоби захисту від вірусів.

Варіант 2

Аl. Коли Блез Паскаль винайшов «паскалина»? 1) в 1624 р2) в 1650 р 3) в 1642 р4) 1630 р

А2. Яке пристосування для рахунку, що відноситься до ручного етапу розвитку ІКТ, зображено на малюнку?
1) стос2) абак3) Саламинського дошка 4) російські рахунки

АЗ. Під чиїм керівництвом була створена машина ENIAК?
1) Дж. Маучли і ДЖ. П. Еккерта 2) Г.Айкена
3) Д. Анастасова 4) К. Цузе

А4. За якийсь винахід дж. Бардін, У. Шоклі, У. Браттейн отримали Нобелівську премію в 1956 р?
1) друковані плати2) електронно-вакуумні лампи 3) комп'ютерна миша 4) транзистор

А5. Як називається пристрій, що використовується тільки для управління курсором по екрану монітора?
1) дігітайзер 2) клавіатура3) трекбол 4) сканер

А6. Як називається пристрій, що використовується для виведення креслень на паперові носії? 1) плоттер2) принтер 3) колонки 4) монітор

А7. Як називається принтер, який використовується для масової кольорового друку?
1) матричний 2) лазерний3) струменевий4) твердокрасочний

А8. Властивість постійного пам'яті (ПЗУ):
1) тільки читання інформації
2) енергонезалежність

3) можливість перезапису інформації
4) короткочасне зберігання інформації

А9. Файл - це:
1) одиниця виміру інформації
2) програма в оперативній пам'яті
3) програма або частина пам'яті, що має ім'я
4) текст, надрукований на принтері

А10. Вкажіть розширення файлу primer .а vi .
1) primer . avi . 2) . primer 3) аvi 4) .аvi

А11. Вкажіть тип файлу fact.jpeg .
1) текстовий2) графічний3) виконуваний 4)Web -сторінка

А12. Ім'я А: має:
1) дисковод для гнучких дисків 2) жорсткий диск 3) дисковод для DVD-дисків 4) папка

Аl3. Драйвер - це: 1) програма для завантаження ПК
2) програма або сукупність програм, які керують роботою комп'ютера і забезпечують процес виконання інших програм3) програми для забезпечення роботи зовнішніх пристроїв
4) програми для роботи з файлами

А14. Утиліта - це ПЗ:
1) для розробки прикладного ПЗ
2) для вирішення завдань з різних областей
3) управляє всіма ресурсами

4) розширює можливості ОС

А15. Виберіть прикладні програми для обробки табличної інформації .
1) Мi зros проftWord, StarOfficeWriter
2) M і1tip1an, Q і attroPro, S іperCalc
3) AdobePhotoshop, Соге1 PhotoPaint, MacromediaFreehand
4) Мi зros проftPowerPoint, StarOfficeImpress

Аl6. Назвіть типи комп'ютерних вірусів.
1) апаратні, програмні, завантажувальні
2) програмні, завантажувальні, макровіруси
3) файлові, програмні, макровіруси
4) файлові, завантажувальні, макровіруси

А17. Виберіть найбільш правильне опис етапів дії програмного вірусу.
1) розмноження, вірусна атака
2) запис в файл, розмноження

3) запис в файл, розмноження, знищення програми
4) розмноження, запис в файл, видалення програми

А18. Що таке вірусна атака?
1) неодноразове копіювання коду вірусу в код програми
2) відключення комп'ютера через потрапляння вірусу
3) порушення роботи програми, знищення дан
них, форматування жорсткого диска
4) ізмененіеданних

А19. Виберіть антивірусні програми .
1)
AVP , DrWeb , NortonAntiVirus
2)
MS - DOS , MSWord , АVP
3)
MSWord , MSExcel , NortonCommander
4)
DrWeb , AVP , NortonDiskDoctor

В 1. Встановіть відповідність.

    1624 р

    1642 р

    1673 р

    1804 р

В 2. Дайте визначення.

Провідник - це ...

У 3. Назвіть основний засіб захисту від вірусів.

КОНТРОЛЬНА РОБОТА

«Моделювання та формалізація»

Учитель - розробник: Хажин Г.І.

Тривалість роботи: 45 хвилин

Пояснювальна записка


Дана контрольна робота проводиться з учнями 11 класу загальноосвітньої школи після вивчення тем розділу «Моделювання та формалізація» за підручником Н.Д.Угріновіча в 2-х варіантах.

учні повинні

знати / розуміти:

    призначення і види інформаційних моделей, що описують реальні об'єкти або процеси;

    використання алгоритму як моделі автоматизації діяльності;

    що таке системний підхід в науці і практиці;

    роль інформаційних процесів в системах;

    визначення моделі;

    що таке інформаційна модель;

    етапи інформаційного моделювання на комп'ютері;

вміти:

    ілюструвати навчальні роботи з використанням засобів інформаційних технологій;

    орієнтуватися в граф-моделях, будувати їх по вербальному опису системи;

будувати табличні моделі по вербальному опису системи.

Інструкція до проведення:

1.Текст контрольної роботи видається учням в друкованому вигляді2. Контрольна робота проводиться в умовах шкільного уроку3. Контрольна робота проводиться в звичній для дітей обстановці.4. Учні були ознайомлені і з критеріями оцінок.

Варіант 1.

1. Які пари об'єктів не перебувають у відношенні "об'єкт - модель"? А) комп'ютер - його фотографія; Б) комп'ютер - його функціональна схема; В) комп'ютер - його процесор; Г) комп'ютер - його технічний опис.
2. Інформаційної моделлю, яка має ієрархічну структуру є ... А) файлова система комп'ютера; Б) розклад уроків; В) таблиця Менделєєва; Г) програма телепередач.
3. Яка модель є статичною (яка описує стан об'єкта)? А) формула хімічної сполуки; Б) формули рівноприскореного руху; В) формула хімічної реакції; Г) другий закон Ньютона.
4. Інформаційною моделлю, яка має мережеву структуру є ... А) файлова система комп'ютера; Б) таблиця Менделєєва; В) генеалогічне дерево родини; Г) модель комп'ютерної мережі Інтернет.
5. Інформаційній (знакової) моделлю є ... А) анатомічний муляж; Б) макет будівлі; В) модель корабля; Г) хімічна формула.
6. В інформаційних моделях розімкнутих систем управління відсутня ... А) керуючий об'єкт; Б) керований об'єкт; В) канал керування; Г) канал зворотного зв'язку.

7. Які з наведених нижче визначень поняття «модель» вірні? відзначити усе правильні на ваш погляд відповіді.

А) модель - це якесь допоміжний засіб, об'єкт, який в певній ситуації замінює інший об'єкт;

Б) модель - це новий об'єкт, який відображає деякі сторони досліджуваного об'єкта чи явища, істотні з точки зору мети моделювання;

В) модель - це фізичний або інформаційний аналог об'єкта, функціонування якого - за певними параметрами - подібно функціонуванню реального об'єкта;

Г) модель деякого об'єкта - це інший об'єкт (реальний, знаковий або уявний), відмінний від вихідного, він володіє істотними для цілей моделювання властивостями і в рамках цих цілей повністю замінює вихідний об'єкт.

8. Вставте в пропозицію найбільш точний термін із запропонованого нижче списку.

Якщо матеріальна модель об'єкта - це його фізична подібність, то інформаційна модель об'єкта - це його ...

А) опис;

Б) точне відтворення;

В) схематичне уявлення;

Г) перетворення.

9. Яке з тверджень вірно?

А) інформаційні моделі одного і того ж об'єкта, нехай навіть призначені для різних цілей, повинні бути багато в чому схожі;

Б) інформаційні моделі одного і того ж об'єкта, предназначенниедля різних цілей, можуть бути абсолютно різними.

10. Чи може передаватися інформація від людини до людини і від покоління до покоління без використання моделей?

А) немає, без моделей ніколи не обійтися;

Б) так, іноді, наприклад, генетична інформація;

В) так, найчастіше знання передаються без використання будь-яких моделей.

11. Чи вірно, що моделювання є одним з основних методів пізнання, спосіб існування знань?

А ні; Б) так.

12. Які з наведених нижче моделей є ймовірними? Вибрати три правильні відповіді.

А) прогноз погоди;

Б) звіт про діяльність підприємства;

В) схема функціонування пристрою;

Г) наукова гіпотеза;

Е) план заходів, присвячених Дню Перемоги.

13. Чи правильно визначено вид наступної моделі: «Комп'ютерна модель польоту м'яча, кинутого вертикально вгору, - динамічна формалізована модель, що імітує поведінку даного об'єкта»?

А ні; Б) так.

Варіант 2.

1. Які пари об'єктів перебувають у відношенні "об'єкт - модель"? А) комп'ютер - дані; Б) комп'ютер - його функціональна схема; В) комп'ютер - програма; Г) комп'ютер - алгоритм.
2. Яка модель комп'ютера є формальною (отриманої в результаті формалізації)? А) технічний опис комп'ютера; Б) фотографія комп'ютера; В) логічна схема комп'ютера; Г) малюнок комп'ютера.
3. Інформаційної моделлю, яка має табличну структуру є ... А) файлова система комп'ютера; Б) таблиця Менделєєва; В) генеалогічне дерево родини; Г) функціональна схема комп'ютера.
4. Яка модель є динамічною (яка описує зміну стану об'єкта)? А) формула хімічної сполуки; Б) формула закону Ома; В) формула хімічної реакції; Г) закон Всесвітнього тяжіння.
5. Формальною інформаційною моделлю є ... А) анатомічний муляж; Б) технічний опис комп'ютера; В) малюнок функціональної схеми комп'ютера; Г) програма на мові програмування.
6. Комп'ютерний експеримент може бути проведений, якщо інформаційна модель представлена \u200b\u200bв формі ... А) програми на мові програмування; Б) зображення в растровому графічному редакторі; В) зображення у векторному графічному редакторі; Г) тексту в текстовому редакторі.

7. Вставте пропущене слово, вибравши його із запропонованого нижче списку.

Інформаційна модель - це цілеспрямовано відібрана інформація про об'єкт, яка відображає найбільш істотні для дослідника ... цього об'єкта.

А) інформація;

Б) закони функціонування;

В) відмінні риси;

Г) властивості.

8. Вставте пропущене слово, вибравши його із запропонованого нижче списку.

Комп'ютерна модель - це ... модель, виконана за допомогою комп'ютерних технологій.

А) інформаційна; Б) схематична; В) електронна.

9. Чи можуть у різних об'єктів бути однаковими моделі?

Б) так, але тільки для конструктивних (штучних, створених людьми) об'єктів;

10. Побудова будь-якої моделі починається ...

А) з виділення властивостей і ознак об'єкта-оригіналу;

Б) з визначення мети моделювання;

В) з вибору виду майбутньої моделі?

11. Вставте в пропозицію найбільш точний термін із запропонованого нижче списку.

Якщо матеріальна модель об'єкта - це його ......, то інформаційна модель об'єкта - це його опис.

А) фізична подібність;

Б) точне відтворення;

В) схематичне уявлення;

Г) перетворення.

12. Які з наведених нижче моделей є статичними? Вибрати три правильні відповіді.

А) карта місцевості;

Б) дружній шарж;

В) програма, що імітує рух стрілок циферблата на екрані дисплея;

Г) план твори;

Д) графік зміни температури повітря протягом дня.

13. Які з тверджень є вірними? Вибрати дві правильні відповіді.

А) математична формула є інформаційною моделлю;

Б) графік руху поїзда - таблична статична модель;

В) план будинку - графічна детермінована модель, що описує структуру об'єкта;

Г) турнірна таблиця чемпіонату з футболу - еталонна динамічна модель.

КОНТРОЛЬНА РОБОТА

"Бази даних.

Системи управління базами даних (СКБД) »

Учитель - розробник: Хажин Г.І.

Тривалість роботи: 45 хвилин

Пояснювальна записка


Дана контрольна робота проводиться з учнями 11 класу загальноосвітньої школи після вивчення тем розділу «Бази даних. Системи управління базами даних (СКБД) »за підручником Н.Д.Угріновіча в 2-х варіантах.

учні повинні

знати / розуміти:

    призначення найбільш поширених засобів автоматизації інформаційної діяльності (баз даних);

    що таке база даних (БД);

    які моделі даних використовуються в БД;

    основні поняття реляційних БД: запис, поле, тип поля, головний ключ;

    визначення та призначення СУБД;

    основи організації багатотабличного БД;

    що таке схема БД;

    що таке цілісність даних;

    етапи створення багатотабличного БД за допомогою реляційної СУБД.

вміти:

    розпізнавати інформаційні процеси в різних системах;

    використовувати готові інформаційні моделі, оцінювати їх відповідність реальному об'єкту та цілям моделювання;

    здійснювати вибір способу подання інформації відповідно до поставленим завданням;

    переглядати, створювати, редагувати, зберігати записи в базах даних;

    здійснювати пошук інформації в базах даних.

Інструкція до проведення:

1.Текст контрольної роботи видається учням в друкованому вигляді2. Контрольна робота проводиться в умовах шкільного уроку3. Контрольна робота проводиться в звичній для дітей обстановці.4. Учні були ознайомлені і з критеріями оцінок.

Варіант 1

питання №1

Бази даних - це:

a)

питання №2

a)

питання №3

a)

питання №4

a) без модулів;

питання №5

У чому полягає особливість поля "лічильник"?

a) дані зберігаються не в полі, а в іншому місці, а в полі зберігається тільки покажчик на те, де розташований текст;

питання №6

a)

питання №7

a) в шпальтах;

питання №8

a)

питання №9

a) реляційні бази даних;

питання №10

a)

питання №11

a) макроси;

питання №12

a)

питання №13

a) для відбору і обробки даних бази;

питання №14

a)

Варіант 2

питання №1

Бази даних - це:

a) інтерфейс, що підтримує наповнення і маніпулювання даними;

питання №2

Без яких об'єктів не може існувати база даних?

a) без форм;

питання №3

Найбільш поширені в практиці є:

a) реляційні бази даних;

питання №4

Чи містить яку-небудь інформацію таблиця, в якій немає жодного запису

a)

питання №5

Найбільш точним аналогом реляційної бази даних може служити:

a) неврегульована безліч даних;

питання №6

Ключами пошуку в системах управління базами даних (СКБД) називаються:

a) номер першого по порядку запису, що задовольняє умовам пошуку;

питання №7

Що з перерахованого не є об'єктом Base

a) форми;

питання №8

Чому при закритті таблиці програма Base не пропонує виконати збереження внесених даних:

a) тому що дані зберігаються відразу після введення в таблицю;

питання №9

Таблиці в базах даних призначені для:

a) відбору і обробки даних бази;

питання №10

Для чого призначені форми?

a) для відбору і обробки даних бази;

питання №11

Яке поле можна вважати унікальним?

a) поле, значення якого має властивість нарощування "

питання №12

У яких елементах таблиці зберігаються дані бази?

a) в осередках;

питання №13

Чи містить яку-небудь інформацію таблиця, в якій немає полів?

a) не містить ніякої інформації;

питання №14

Для чого призначені запити?

a) для виведення оброблених даних на принтер;

Відповіді на тест

варіант №1

(1) d

(1) e

(1) b

(1) f

(1) d

варіант №2

(1) b

(1) f

(1) a



Сподобалася стаття? поділіться їй